Baldwini efekt

Baldwini efektiks nimetatakse õppimisvõime kiirendavat mõju evolutsioonile. See on ka bioloogilise evolutsiooni mehhanism, mille pakkus välja 1896. aasta artiklis "A New Factor in Evolution" välja ameerika psühholoog James Mark Baldwin.

Baldwini järgi võimendab ja kallutab valikut õpitud käitumine, muutes nende järglasi mõjutava valiku konteksti. Käitumise paindlikkus võimaldab organismidel üle minna eellaste omadest erinevatesse niššidesse, nii et järgmistel põlvkondadel on uued valikusurved. Kui näiteks hooajalise rände abil võetakse kasutusele külmemad piirkonnad, soodustab see järgnevatel põlvkondadel mis tahes tunnuste säilimist, mis suurendavad külmataluvust.

Baldwin nimetas seda, organismist lähtuvat valikut orgaaniliseks valikuks, eristades seda looduslikust valikust. Hiljem nimetas ta orgaanilist valikut ka funktsionaalseks valikuks.

Baldwini teooria seletab, kuidas käitumine võib evolutsiooni mõjutada, ilma et oleks tarvis postuleerida omandatud tunnuste otsest ülekandumist järglastele (lamarkism).


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search